Yoğurtla Pekmezi Birlikte Tüketenler Dikkat! Sakın Birlikte Yemeyin, İşte Nedeni

Diyetisyen Sevgi Gökçen Erkün Eryılmaz,Zaman zaman Yoğurdun içerisine daha besleyici olsun diye pekmez eklendiğini belirterek bunun yanlış bir davranış olduğunu Bunun yerine bal konulabileceğini söyledi. Eryılmaz kalsiyum ve demir yüklü besin maddelerinin aynı anda kesilmesi durumunda vücuda herhangi bir katkı sağlamadan vücuttan atıldığı dile getirdi.

 Yoğurtla Pekmezi Birlikte Tüketenler Dikkat! Sakın Birlikte Yemeyin, İşte Nedeni
 Yoğurtla Pekmezi Birlikte Tüketenler Dikkat! Sakın Birlikte Yemeyin, İşte Nedeni melek eren

Diyetisyen Sevgi Gökçen Erkün Eryılmaz, demir eksikliğinin nedenleri hakkında önemli açıklamalar yaptı. Eryılmaz kalsiyum ve demir yüklü besinlerin birlikte tüketilmesi durumunda vücuda Katkı sağlamak yerine vücuttan hemen atıldığını dile getirdi. 

BU BESİNLERE DİKKAT!

Vücut için demir eksikliğinin büyük bir problem olduğunu söyleyen Eryılmaz,  Ülkemizde bu konunun yeterince ciddiye alınmadığını dile getirdi. Özellikle kadınlarda demir eksikliğinin daha çok görüldüğünü söyleyen diyetisyen Eryılmaz, “İleri derecedeki demir eksiklikleri bayılma, saçlarda dökülme, tırnak kırılmaları, dudakta çatlama, ağız kenarlarında yaralar gibi yaşamı oldukça olumsuz etkileyebilecek rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Demir eksikliğinin olup olmadığını anlamak için dahiliye uzmanına gidilmesi gerekir. Doktorunuz gerek görürse size demir minareli verecektir. Fakat demir minarelini besinler yoluyla da almanız mümkün. Zaten özel bir rahatsızlığınız yoksa yanlış beslenmeden dolayı demir eksikliği yaşıyorsunuzdur. Kırmızı et, tavuk, balık, kuru baklagiller, kuru yemişler, kuru meyveler, koyu yeşilli sebzeler, yumurta ve pekmez demir minareli yönünden oldukça zengindir. Bunları tüketmenize rağmen hala demir eksikliğiniz varsa o zaman bu besinleri yanlış tüketiyorsunuz demektir. En çok yapılan hatalardan biri kırmızı etin yanında yenilen yoğurt, ayran özellikle dönerin yanında biz bunu yoğunlukla tüketiyoruz. Balığın yanında tüketilen yoğurtlu mezeler, tavuğun yanındaki yoğurt, ayran, yumurtanın yanındaki peynir ve süt. Çocuklarımıza daha besleyici bir ara öğün oluşturabilmek için yoğurdun içine konulan pekmez, kuru meyveler ve kuru yemişlerle tüketilen süt ve bu gibi birleşimleri yaparsak bu sefer demir eksikliğine sebep oluruz.” ifadelerini kullandı.

ETİN YANINDA SALATA TÜKETİN

Diyetisyen Eryılmaz aynı zamanda kırmızı et tavuk ve balığın yanında bol bol salata tüketilmesi tavsiyesinde bulunarak, “Salataya limonda eklediğiniz de C vitamini yönünden oldukça zengin olacak. C vitamini, demir minarelinin emilmesine çok daha yardımcı oluyor. Yoğurdun içine çocuğunuza daha besleyici olsun diye eklediğiniz pekmezin yerine bal koyabilirsiniz. Kuru meyvelerin, kuru yemişlerin yanında tükettiğiniz sütün yerine 2 saat sonra tükettiğiniz süt çok daha iyi bir besin kaynağı olur. Kahvaltıda peynirle yumurtayı ayırın diyeceğim fakat bunun çok hayali ve kimsenin yapmayacağının farkındayım. Bunun yerine en azından yumurtanın yanına sabah kahvaltısına koyduğunuz sütü iptal edebilirsiniz. Çocuklarınıza süt yerine portakal suyu verebilirsiniz. Kendiniz de sabah kahvaltılarında ıhlamur gibi adaçayı gibi C vitamininden zengin bitki çayları tüketebilirsiniz” dedi.

demir eksikliği yoğurt ve pekmez demir eksikliği nedenleri beslenme sağlıklı yaşam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama