Menopoza Girdiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Menopoz kelime olarak anlamı son adat tarihinden sonraki 1 yıllık süreyi izler. Araştırmalara göre kadınlarda Adet kanamasının son olarak görüldüğü yaş 51dir. Kadının son adet kanaması gördüğü tarihten önceki 4-7 yıllık sürece, menopozsal geçiş dönemi adı verilmektedir. Bu dönem, adet düzensizliklerinin ortaya çıktığı dönemlerdir. Bu dönemlerde çoğu kadınlar hamile kalamayacağını düşünerek korunmayı bıraktığından hamilede kalabilir.

 Menopoza Girdiğinizi Nasıl Anlarsınız?
 Menopoza Girdiğinizi Nasıl Anlarsınız? İpek Köse

Ateş Basmaları Menopoz yaşayıp, bu yazımızı okuyan bayanlar bilir bu sürecin ne kadar sıkıntı vereci olduğunu. Öyle ki kadında yüz ve vücudun çeşitli yerlerinde başlayan bir sıcaklık hissedilir. Halk arasında ateş basması olarak tan bilir.Ayrıca ve tansiyonda yükselme ile kendini yoğun şekilde hissettirir.Menopoz döneminde 2 yıl önce başlayan bu süreç 10 ile 15 yıl arasında sürebilir.

MENOPOZ BELİRTİLERİ

Kemik erimesi menopoz döneminde hızlı kemik kaybı yaşanmaktadır. Bunun belirlenmesi için kemik mineral yoğunluğu ölçülmektedir.. Kalça bilek omurga, kemikleri kırılma riski yüksektir.
Kalp damar şikayeti. Menopoz dönemindeki kadınlarda HDL kolesterol düşerek, , LDL kolesterol düzeyi arttığından 60 lı yaşlarda kalp krizi riski çoğalır.Hızlı kilo alımı
HıZlı Kilo Artışı İlerleyen yaş ve menopozla birlilikte metabolizma yavaşlayacağından hızla kilo alımı görülür. Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirerek sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.
Ciltte Kırışıklı, Leke Cilte kısım kısım renk değişimi ve kırışıklıklar gözlenebilir.
Uyku Düzensizlikleri uykuya dalamama zor uykuya geçme, uyku arasında menopozun en bilinen şikayetlerinden biri olan birden bire başlayan ateş basmaları kadında uyku düzensizliğini tetikler.

ERKEN MENOPOZSAL GEÇİŞLERİ

Erken menopozsal geçişlerinde normal adet düzensizliklerinden farklı olarak 7 günden daha uzun süren değişimler ortaya çıkar. Adetler normale göre çok daha sık görülür ve yazımızın başında belirttiğimiz üzere hormon düzeyinde artış olacağından istem dışı hamile kalınabilinir.

menopoza girerken adet kanamaları nasıl olur menopoz belirtileri ve yaşı menopoza girerken neler olur aniden menopoza girilir mi menopoz öncesi belirtiler menopoz belirtileri kaç yaşında başlar menopoza girmek istemiyorum men
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama