Hormon İlaçları 5 Yıldan Uzun Süre Kullanılırsa Kanser Yapıyor

Eskiden menopoz dönemlerinde kadınlara çok uzun süreli ormanı ilaçları verildiğini söyleyen Profesör Doktor Çakmakçı, artık hormon ilaçlarının 5 yıldan uzun süre kullanılmasının kanser riskini arttırdığının bilindiğini söyledi.

Hormon İlaçları 5 Yıldan Uzun Süre Kullanılırsa Kanser Yapıyor
Hormon İlaçları 5 Yıldan Uzun Süre Kullanılırsa Kanser Yapıyor melek eren

Dünya genelinde her yıl yaklaşık 1 milyon 300 bin kadın meme kanseri oluyor. Kadınlarda yaşın ilerlemesiyle birlikte meme kanseri görülme sıklığı da artıyor. Uzmanlar Bu nedenle meme kanserine karşı düzenli tetkiklere başlamanın erken tanı için oldukça önemli olduğunu söylüyor. Genel Cerrahi Uzmanı ve Meme Sağlığı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Metin Çakmakçı, bu konu hakkında yaptığı açıklamada,"40 yaşından sonra yılda bir, muayene ve radyolojik tetkikler yapılmalı. Meme kanseri erken tanı ile tedavisi kolay bir hastalık"  ifadelerini kullandı.

ERKEN TANI RİSKİ AZALTIR

Prof. Dr. Metin Çakmakçı,  meme kanserinin yüzde 10 - 15 artmış riskten dolayı meydana geldiğini belirterek, "Bazı kişilerde aile öyküsü önem kazanıyor. Bir kadının ailesinde; bir ya da iki tarafta meme kanseri öyküsü olan, genç yaşlarda ya da agresif türde meme kanseri tanısı alan kişiler varsa standart olarak 40 yaşından itibaren mamografi çektirmesini öneriyoruz" dedi. Bu hastalara erken yaşta yapılacak farklı tetkiklerle meme kanseri riskinin ölçülebildiğini söyleyen Prof. Dr. Metin Çakmakçı, "Risk varsa meme dokusunun cerrahi ile tamamen çıkartılması ve estetik bir ameliyat ile yerine protez yerleştirilmesi mümkün. Bu sayede dışarıdan görüntüyü bozmayacak şekilde meme kanseri olma riskini yüzde 98-99 oranında azaltma şansımız oluyor"  ifadelerini kullandı.

GENLER ANNE VE BABADAN EŞİT OLASILIKTA GELİYOR

Prof. Dr. Metin Çakmakçı, Bütün kanserler gibi Meme kanserinde genetik bir hastalık olduğunun altını çizerek, "Hücrenin içerisinde genetik kodlarda var olan değişikliklerle ilgili ama bir kısmı da anneden ve babadan iletilebilen bir riskle ilişkili. Anne ve babadan kelimesinin altını çiziyorum çünkü 'teyzemde yok, annemde yok' diyen kadınlar oluyor. Oysa büyüklerimizden gelen genler anne ve babadan eşit olasılıkta geliyor. Teyze kadar hala da var, dayı kadar amca da var" dedi.

KOLTUK ALTINDAKİ SERTLİK MEME KANSERİ BELİRTİSİ OLABİLİR

Memede oluşan hareketlerin kanseri olmadığına dikkat çeken Çakmakçı, "Meme kanserinin en önemli belirtisi memede bir kitlenin olması. Meme derisinde kızarıklık, şişme, meme başından gelen kanlı akıntı gibi belirtiler olsa da esas olarak kitleye bakmak lazım. Meme kanserinin ağrı ile bir ilişkisi yok. Ağrılı bir meme meme kanserine işaret etmez. Ağrının olup olmaması bizim açımızdan da bir şey ifade etmiyor" şeklinde konuştu. Meme kanserinin lenf yolları ile öncelikle koltuk altındaki lenf bezlerine gittiğini anlatan Prof. Çakmakçı, "Koltuk altındaki sertlik ve şişlikler de meme kanseri belirtisi olabilir"  ifadelerini kullandı.

5 YILDAN UZUN SÜRE KULLANILAN HORMON İLAÇLARI MEME KANSERİ RİSKİNİ ARTIRIYOR

Prof. Dr. Metin Çakmakçı, meme kanserine bağlı ölüm oranlarının dünya genelinde azaldığına dikkat Çekerek, "Bunu sağlayan nedenler arasında erken tanı da var, güçlü ilaçlar da var, daha etkili ameliyatlar, daha etkili radyoterapi var. Eskiden menopoz döneminde kadınlara çok uzun yıllar hormon ilaçları veriliyordu. Şimdi biliyoruz ki bu hormon ilaçlarının 5 yıldan uzun süre kullanılması riski bir miktar artırıyor. Bu nedenle o ilaçları kesiyoruz. Bütün bunlar yan yana geldiğinde meme kanseri tanı ve tedavisindeki başarı ciddi oranda artmış oluyor" dedi.

meme kanseri hormon ilaçları erken tanı son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama