Hamilelikte Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte spor yapan bayanlara, spor yapmayanlar yahut yapamayanlar hayran olurlar. Hayran olunmayacak gibi de değil. Hem sağlıklı bir şekilde doğum yapıyorlar, rahat bir doğum yapıyorlar ve doğum sonrasında kilolarından kurtulmalarıda öyle zor olmuyor. Peki, hamilelikte neden her bayan spor yapamaz?

Hamilelikte Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hamilelikte Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler melek eren

Öncelikle, hamile bayanlar yatmayı yeğliyorlar. Oysa yatmak dinlenmek anlamına gelmez. Demek istiyorum ki, spor yaparak da dinlenilebilir. Ancak spor yaparken, normale göre hamileyken çok daha fazla dikkat etmelisiniz. Yani kendinizi yormamalısınız. Bebeğinizi yormamalısınız.

DOKTOR TAVSİYESİ ALIN

Spor yapmaya karar verdikten sonra, doktorunuza danışın. Doktorunuz belli kıstaslar koyabilir. Bu kıstaslara uymak şartı ile de spor yapmaya başlayabilirsiniz. Spor yapmaya başlayan annenin, günlük kalori ve su ihtiyacı artar. Günlük 8-12 bardak su yeterli olabilir. Onun dışında, çok basit ama uygulanmayan da bir kural; spor yaparken mutlak suretle mevsime şartlarına uygun olarak giyinin. Egzersiz yapmaya karar verdiğinizde, günü egzersiz için belli zamanlara ayırın. Bu demek oluyor ki, birgün spor yapıp, bir gün yapmamazlık yapmayın. Böyle yaparsanız, kas ve eklem ağrılarınız oluşabilir. Egzersiz esnasında, sağlığınız açısından vücut ısınızı ve nabzınızı sık sık kontrol edin. Vücut ısınız 38 dereceyi geçmezken, nabzınızda 140'ı geçmesin. Spor yaparken, nefes nefese de kalmayın. Ayrıca zayıflatıcı hareketler değil, vücut esnetici hareketler yapın.

ISINMA EGZERSİZLERİNİ UNUTMAYIN

Egzersize başlamadan evvelde, tüm sporlarda olduğu gibi vücudunuzu ısıtın. Bunu hafi gerilme hareketleri ve yürüyüş ile yapabilirsiniz. Gebelikte dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise, gebelik ilerleyip, karın büyüdükçe vücut ağırlık merkezi yer değiştirir. Yani ilk aylarda yaptığınız bir hareketi, ilerleyen aylarda yapamayabilirsiniz. Yapmak için, kendinizi zorlamayın, yapabildiğinizi, vücudunuzun müsaade ettiği hareketler ile devam edin. Sağlıklı doğumlar yapmanızı dilerim. Esen kalın.

 

hamilelik spor hamilelikte spor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama