Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Fırat'ın Doğusuna Harekat Birkaç Gün İçinde Başlayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Savunma Sanayi zirvesi'nde yaptığı açıklamada, "Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden temizlemek için yapacağımız hareketı birkaç güne başlayacak" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı açıklamada T625'in adını açıkladı: "Genel maksat helikopterimizin adını Gökbey olarak belirledik" dedi.

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Fırat'ın Doğusuna Harekat Birkaç Gün İçinde Başlayacak
Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Fırat'ın Doğusuna Harekat Birkaç Gün İçinde Başlayacak melek eren

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe millet kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Türk savunma sanayi Zirvesinde önemli açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı açıklamada sektörde bugüne kadarki en geniş katılımla oradan birinin gerçekleştiğini belirterek,  "(Savunma sanayi) Son 16 yıldaki atılımlarımız sayesinde ülkemizi çok farklı ve ileri bir noktaya getirmeyi başardık" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

“Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı'nda hiçbir destek gelmeden operasyonlarımızı gerçekleştirdik. Bu operasyonlar savunma sanayiinde gücümüze güç kattı. Bugün eğer terörle mücadelede bu neticeleri alabiliyorsak bunun tek nedeni lojistik desteğin bize gelmesidir. Kısıra bakmayın Batı’dan bir şey gelmez. Hep kapılardan döndürüldük. Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Artık ihracata başladık. Bundan sonra daha iyi olacak.

BUGÜNE KADAR YAPTIKLARIMIZI EGZERSİZ OLARAK GÖRÜYORUZ

Son 16 yıldaki atılımlarımız sayesinde ülkemizi çok farklı ve ileri noktalara getirmeyi başardık. Sadece doğal kaynağa veya ticarete dayalı paranızın olması savunma sanayiinde belli seviyeye ulaşmamışsanız özgürlük getirmez. Sadece yürümek yetmez, koşabilecek imkanlara sahip olmak gerekiyor. Bunu başarmamız lazım.
Bugüne kadar yaptıklarımızı ısınma ve egzersiz olarak görüyoruz. Bundan sonra koşarak devam edeceğiz. Biz geleceğe yatırım yapıyoruz. Kendi ihtiyaçlarımızı karşılama ötesinde ihracatı hedef alan her çaba bizim için önemlidir.

Hedeflerimiz doğrultusunda her kişi ve kuruma devlet olarak iş ortağımız gözüyle bakıyoruz. Silahlı silahsız, insanlı insansız tüm hava araçlarımız konusunda çok önemli mesafeler katettik. Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. ATAK helikopter en önemli güçlerimizden biri haline geldi. Bugün ismini açıklayacağım genel maksat helikopterimizin testleri devam ediyor.

BİZİ BİRİLERİNE MUHTAÇ ETMEYİN

Savunma sanayi alanında proje bedeli 60 milyar doları bulan 650 kalem işi takip ediyoruz. ALTAY tankını seri üretim aşamasına getirdik. ALTAY tankı TSK’nın hizmetine sunulacaktır. Türkiye, savunma sanayiinde tüm stratejik ihtiyaçlarını karşılayabilmek, üretmek ve ihracatını yapmak için durmayacak, çalışmaya devam edecek.

GEREKSİZ İTHALAT UYARISI

Çok acil olmayan hiçbir ürünün, malzemenin yurt dışından  ithal edilmemesinin talimatını buradan tüm kurumlarımıza bir kez daha  veriyorum. Bizi birilerine muhtaç etmeyin. Artık kendimiz üretmek zorundayız. 
Devletimizin ve milletimizin tek bir kuruşunun dahi amacımıza uygun olmayan yerde kullanılmasına rıza göstermeyiz. Kaçak göçek de olsa bu yola tevessül eden varsa kendilerinden hesap sorulacağına emin olsunlar. Aksi yönde baskıya uğradığını düşünen varsa durumu bize bildirmesini istiyorum. Kimsenin kişisel çıkarları ülke ve milletin menfaatleri üzerinde olamaz

ABD'YE YPG TEPKİSİ  

Güneyimizde terör koridorunu inşa etmenin gayreti içindeler. Biz bunlar teröristtir diyoruz. Başta ABD stratejik ortaklarımız bunlar terörist değildir diyor. Bunlar PKK'nın yan kollarıdır. Siz bizimle neden hareket etmiyorsunuz da onlarla hareket ediyorsunuz? NATO'da beraber değil miyiz? DEAŞ'a karşı bir şey yapacaksan beraber yapalım, Rakka'da yapacaksan beraber yapalım. Münbiç'te hala netice alamadık. Sayın Başkan Trump "30 günde bunların tamamını temizleyeceğiz" diyor. Göreceğiz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.

SAHAYA İNDİK, İŞİN GİDİŞATI DEĞİŞTİ

Güçlü bir orduya sahibiz, hepsi kabul ediyor. Ne zaman Suriye'de sahaya indik işin gidişatı değişti. Ama bizi çok oyaladılar. Bir gece ansızın indik ve ondan sonra iş lehimize döndü. Sıra Fırat’ın doğusundaki terör öbeklerini dağıtma kararımızı hayata geçirmeye geldi.
Yıllarca DEAŞ diyerek Suriye'nin altını üstüne getirenlerin balonunu Fırat Kalkanı ile patlattık. İdlib'de büyük bir insani krizin önüne Rusya ile geçtik. 20 bin TIR'a aşkın teröristlere silah gönderildi. Bunun yanında araç gereç gönderildi. Söylüyoruz, böyle bir şey yok diyorlar. Türkiye bir göçebe devleti değil, modern bir devlet bunu bilmeniz lazım. Bu konuda ABD ile derin görüş ayrılığı yaşadığımız herkesin bildiği bir gerçektir. 

KİMİ UYUTUYORSUNUZ?

ABD'nin bize verdiği sözleri ve sonuçları paylaşmak istiyorum. "DEAŞ operasyonunu birlikte yapalım" dedik. Kapsamlı planı sunduk. Son olarak 30 bin teröristi bölgede eğitme adımlarını atmaya başladılar. Yok böyle bir şey diyorlar. Tüm dünya medyası tespit etmiş durumda. Ne yaptığınızın farkında mısınız? Birlikte bayrak sallama, onların paçavrasını sallıyorlar. Ortak devriye, ortak eğitim aşamasına kadar getirdiler bu işi. İtirazlarımıza da ağır silahlar vermedikleri mevcutları da toplayacaklarını söylediler. Kimi uyutuyorsunuz?" 

SURİYE'DE ARTIK DEAŞ DİYE BİR TEHDİT YOKTUR

Suriye DEAŞ'ın ardından PYD ve YPG zulmüyle inlemeye başlamıştır. Türkiye'nin bu gidişata tahammül edemeyeceğini belirterek meşru müdaafa ve müdahal hakkını kullanacağı için teröristlerin arasına ABD'li askerler serpiştirilmiştir. Ülkemizi teröristlerden değil teröristleri ülkemizden koruma adınadır.  Suriye'de artık DEAŞ diye bir tehdit yoktur, bu masaldır. Bölgedeki DEAŞ unsurlarının kimin tarafından eğitildiğini iyi biliyoruz. 

HAREKAT BİRKAÇ GÜNE BAŞLAYACAK

Fırat'ın doğusu ile ikazlarımızı yaparken hazırlıklarımızı da tamamladık. Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden temizlemek için yapacağımız hareketın birkaç güne başlayacağını ifade ediyoruz. Hedefimiz asla Amerikan askerleri değil. Bölgede faaliyet gösteren terör unsurlarıdır.  Münbiç Araplara ait olduğu  halde terör örgütleri faaliyet gösteriyor. Ülkemizde bulunan yaklaşık 4 milyon Suriyelinin kendi evlerine dönüşlerini ancak bu şekilde mümkün kılabiliriz. Biz ülkemize ve milletimize tuzak kuranlarla değil, dostluk gösterenlerle yol yürümeye devam edeceğiz."

 

son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan Fırat'ın Doğusuna Harekat son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama