İstanbul İçin Kıyamet Senaryosu: '7.7, 7.5 Şiddetlerinde Deprem, Arkası Tsunami!'

İstanbul'da 14 Eylül 1509 tarihinde meydana gelen ve Küçük Kıyamet olarak da bilinen büyük depremin yıldönümünde Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa bilimleri Araştırma Merkezi başkanı Profesör Doktor Şükrü Ersoy korkutan açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Şükrü Ersoy açıklamasında, "İstanbul’da 7.7, 7.5 şiddetlerinde bir depremi öngörebiliriz. Arkası tsunami" ifadelerini kullandı.

İstanbul İçin Kıyamet Senaryosu: '7.7, 7.5 Şiddetlerinde Deprem, Arkası Tsunami!'
İstanbul İçin Kıyamet Senaryosu: '7.7, 7.5 Şiddetlerinde Deprem, Arkası Tsunami!' melek eren

İstanbul'da 14 Eylül 1509 tarihinde meydana gelen ve Küçük Kıyamet olarak da bilinen büyük depremin yıldönümünde Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa bilimleri Araştırma Merkezi başkanı Profesör Doktor Şükrü Ersoy korkutan açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Şükrü Ersoy açıklamasında,  "İstanbul’da 7.7, 7.5 şiddetlerinde bir depremi öngörebiliriz. Arkası tsunami"  ifadelerini kullandı.

İstanbul'da 14 Eylül 1509 tarihinde meydana gelen ve tarihin en şiddetli depremlerin biri olan Küçük kıyamet ( Kıyamet-i Suğra ) denilen depremin ardından Marmara Denizi'nde bir Tsunami meydana gelmişti. Boyları neredeyse 10 metreye kadar ulaşan dev dalgalar şehirde Tufan yaşatırken yer bilimcilerin son yüzyılda Doğu Akdeniz'de görülen en büyük doğal afet olarak tanımladığı depremin Yarın yıldönümü.  Büyük depremin yıldönümü nedeniyle açıklama yapan YTÜ Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "İstanbul'un en sağlam merkezi kesiminde meydana gelen, şimdiki büyüklüğüyle yaklaşık 7.7 diyebileceğimiz, enerji olarak yaklaşık 3 tane Kocaeli depremi büyüklüğünde, çok büyük bir depremdi" şeklinde tarif etti.

"1509'DAKİ TSUNAMİNİN SURLARI AŞTIĞI SÖYLENİR"
Profesör Doktor Ersoy olası bir İstanbul depreminde Tsunami dalgaları ulaşacağını belirterek, "1509 depreminde tsunami de var. Surları aştığı söylenir. Marmara'nın tsunami tarihi de sabıkalı. 4 bin yıl içerisinde kayıtlarda 100'e yakın tsunami var. Yaptığımız kazılarda bunların izlerini bulduk. Kim,  'Marmara kıyılarında tsunami dalgaları olmaz' diyorsa, doğruyu söylemiyor. Bilimsel olarak yanlıştır. Marmara kıyılarında mutlaka tsunami dalgaları oluşabilir. Marmara'nın içerisinde bin metreyi aşkın 3 tane çukur var. Bu çukurların yamaçlarındaki çamurlar, depremlerde sallandıkları takdirde denizaltı heyelanlarıyla tsunamiler oluşabilir”  ifadelerini kullandı.

ÇİFTE DEPREM TEHLİKESİ
 Marmara Denizi'nde çifte deprem potansiyeli olduğuna da dikkat çeken Ersoy,

"Marmara'da bir depremi konuşuyorsak tsunamiyi de birlikte anmamız gerekiyor. Çünkü tarihsel olarak bunlar hep birlikte gerçekleşmiş. Marmara'nın çifte deprem oluşturma özelliği de var. 1999 depreminde merkezleri Kocaeli ve Düzce olmak üzere 2 ayrı yerde 3 tane şiddeti 7'den büyük deprem meydana geldi. Bunun benzeri 1912 ve 1766 yıllarında da yaşandı" dedi.

" TSUNAMİ DALGALARI 5 DAKİKA İÇERİSİNDE GELEBİLİR"
 Tsunami nin çok sinsi bir şekilde geliştiğini dikkat çeken Ersoy,  " Tsunami dalgası o kadar sinsi ki bazen cepheden değil, 'kıyı boyu akıntıları' ile kıyıları süpürerek gelebilir. Hatta iç denizlerde dalgalar karşı kıyıya çarpıp 1 saat sonra dönebilir. Bu dalgalar 5 dakika içerisinde gelebilir. Uzak bölgelerde 20 dakikaya kadar çıkabilir ama her halükarda tsunamiden kaçış planları yapabiliriz. Deprem gibi değil. Kıyılarda, karaların içlerine doğru kaçmamız, yüksek yerlere çıkmamız gerekiyor. Sahildeysek, bir tekne içerisindeysek açık denize gitmemiz gerekiyor. Açık deniz, tsunami ve depremde en güvenilir yerdir. Çünkü deprem dalgaları suyun içerisinden geçmez. Tsunami dalgaları da açık denizde olmaz. Sadece kıyılarda olur. Açık denizler daha güvenlidir."

"7.7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM ÖNGÖREBİLİRİZ"
İstanbul'un yaşayabileceği olası bir depremin büyüklüğü hakkında da konuşan Ersoy, "Bir grup araştırmacıya göre 30 yıl içinde yüzde 65 olasılıkla şiddeti 7'den büyük bir deprem olacak.  Bunun 19 yılı geçti. Tehlikenin riski artıyor. Yarın da olabilir, 11 yıl sonra da.  Tekrarlanma aralıkları genellikle tutar. Sürenin yaklaştığını buradan öngörebiliriz. Marmara için en kötü senaryo 1509 depreminin tekrarlanmasıdır. Yaklaşık 7.7, 7.5 şiddetlerinde bir depremi öngörebiliriz"  ifadelerini kullandı.

"5 İLÇE DEPREMDEN DAHA ÇOK ETKİLENECEK"
İstanbul'da özellikle Avrupa Yakası'nın sahil kesimi zemin olarak daha tehlikeli diyen Ersoy,  “Aksaray'dan Zeytinburnu'na, Bakırköy'e, Küçükçekmece'ye, Avcılar'a, Büyükçekmece'ye doğru giden sahil kesiminin zemini daha hassas. Dolayısıyla buradaki yapılar depremden daha çok etkilenecek. Bu bölgelerdeki kentsel dönüşümün hızına biraz daha ağırlık vermemiz gerekiyor.  İnşaatlar ilçenin zeminine özel yapılmalı. Maalesef sağlam kayalar üzerinde bile inşaat yapmasını bilmiyoruz. Kadıköy'de yaptığınız bir binayı Avcılar'da yapamazsınız. Avcılar'da yaptığınız bir binayı Şişli'de yapamazsınız. Zemin özellikleri birbirinden farklı" dedi.

 

istanbul deprem istanbul depremi küçük kıyamet tsunami
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama