Enerji Bakanı Fatih Dönmez'den Canlı Yayında Flaş Açıklamalar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Fatih Gemisinin sondaj çalışmalarıyla ilgili önemli Açıklamalar yaptı. Fatih Dönmez yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar 3 bin 585 metre derine indik. 5 ay içinde sondaj tamamlanmış olacak. Petrol ve gaz rezervine ulaşırız diye düşünüyoruz" dedi. Bakan ayrıca "Yılbaşına kadar elektrik ve doğalgazda zam yok, indirim olabilir" ifadelerini kullandı.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez'den Canlı Yayında Flaş Açıklamalar
Enerji Bakanı Fatih Dönmez'den Canlı Yayında Flaş Açıklamalar melek eren

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Türkiye'nin ilk sondaj gemisi Fatih gemisi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Fatih Dönmez açıklamalarında şunları söyledi;

"İran bizim sınır komşumuz. Doğalgaz ve petrolü oradan alıyoruz. İran ile 5-6 yıllık doğalgaz kontratımız var. TÜPRAŞ ham petrol ithal ediyor. Türkiye'nin yüzde 25'lerde bir muafiyet durumu söz konusu. ABD yönetimi 6 ay sonunda tekrar bir durum değerlendirmesi yapıp karar verecek. Fatih gemisi son derece modern ekipmanlarla donatıldı. An itibariyle 3585 metrelik bir derinliğe ulaştık. Hedefimiz 5500 metreye ulaşmak. İnşallah orada petrol veya gaz rezervine rastlarız. Kimsenin kaynağında gözümüz yok, bize müdahale edilmesin. Çipras'ın açıklaması için ise şunu söyleyeyim, oldubittiye getirilmesin. Gerilimin yükselmesini istemiyoruz. Kendi alanımızda çalışmaya devam edeceğiz. Kıbrıs Rum kesiminde itilaflı bir durum var. Türkiye ve KKTC'nin haklarını sonuna kadar savunacağız.”

“YENİ GEMİ GELİYOR”

“Yeni gemi ile Karadeniz'de sondaj çalışması yapacağız. Mersin projesinde de sona yaklaştık. Oradan da ümitliyiz. Heyecanla bekliyoruz. Doğalgazda ve elektrikte arz güvenliği sorunu yok. Ama tasarruf ilkelerine uyulmalı. Yılbaşına kadar elektrik ve doğalgazda zam yok. Kurdaki düşüş maliyetleri olumlu etkiliyor. Piyasadaki fiyatlar maliyetlere yakın seviyelerde. Rekabet kurumu da bakıyor inceliyoruz. Doğalgaz fiyatlarını petrol fiyatları tetikliyor. Zaten maliyetlerin altında satış politikası izleniyor. Yılbaşında maliyet düşerse indirim söz konusu olabilir."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Fatih sondaj gemisi son dakika son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama