Cumhurbaşkanlığı'ndan Son Dakika Kaşıkçı Cinayeti Açıklaması

Gazeteci Cemal kaşıkçının katillerinin Türkiye'ye iade edilmesi talebini Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cübeyr’in Gardiyan atın hayal kırıklığı yarattığını ifade eden Cumhurbaşkanlığı iletişim başkanı Altun, "Bu karar Suudi Arabistan’ı cinayeti örtbas etmeye çalışmakla itham edenleri haklı çıkarır" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan Son Dakika Kaşıkçı Cinayeti Açıklaması
Cumhurbaşkanlığı'ndan Son Dakika Kaşıkçı Cinayeti Açıklaması melek eren

Cumhurbaşkanlığı iletişim başkanı Fahrettin Altun ve Reuters haber ajansına bir açıklama yaparak şunları söyledi;
“Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cübeyr’in, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katillerinin Türkiye’ye iade edilmesi talebimize verdiği yanıt hayal kırıklığı yaratmıştır.

Merhum Kaşıkçı, İstanbul’da vahşi bir cinayete kurban gitmiş ve cesedi burada parçalara ayrılmıştır. Aralarında bir otopsi uzmanının da olduğu Suudi istihbarat görevlileri, bu cinayeti işlemek maksadıyla Türkiye’ye gelmiştir. Suudi Arabistan’ın İstanbul başkonsolosunun da bu suçun ortağı olduğu anlaşılmaktadır. Bu koşullarda katillerin Türk mahkemeleri tarafından yargılanması son derece doğaldır.

Türkiye’nin iade talebi, Suudi makamlarına “Kaşıkçı cinayetini tüm detaylarıyla aydınlatmaya hazır olduklarını” dünyaya göstermek için bir fırsat sunmuştur. Öte yandan Kaşıkçı’nın katillerinin iadesini reddetmek, ancak Suudi Arabistan’ı cinayeti örtbas etmeye çalışmakla itham edenleri haklı çıkarır.

Suudi makamlarının bu süreçte yeterince açık davranmadığı ve Suudi savcıların cinayeti aydınlatma niyetinde olduklarını gösteren ciddi bir işaret göremediğimiz düşünüldüğünde, merhum Suudi gazeteci için adaletin uluslararası hukuk düzleminde aranması uluslararası toplumun çıkarına olacaktır.”

 

Cumhurbaşkanlığı iletişim başkanı Fahrettin Altun Reuters cemal kaşıkçı cinayeti suudi arabistan son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama