Bu Sabahki Depremi Bilen İsim Marmara Depreminde En Çok Zarar Görecek Yerleri Açıkladı

Jeofizik Mühendisleri Odası Yalova temsilcisi Osman kendirin yaptığı "Marmara'da gerilim arttı, her an deprem olabilir" açıklamasından sadece 16 saat sonra merkez üssü Yalova'nın Çınarcık ilçesi olan 4,1 şiddetinde deprem meydana geldi. Kendir bu depremin ardından İhlas Haber ajansı'na yaptığı açıklamada, "Beklenen deprem İstanbul'u değil Yalova'yı vuracak. Gemlik hala hazırlanmadı." ifadelerini kullandı.

Bu Sabahki Depremi Bilen İsim Marmara Depreminde En Çok Zarar Görecek Yerleri Açıkladı
Bu Sabahki Depremi Bilen İsim Marmara Depreminde En Çok Zarar Görecek Yerleri Açıkladı melek eren

Dün akşam saatlerinde açıklama yapan Jeofizik Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Osman Kendir'in "Marmara'da gerilim arttı, her an deprem olabilir"  demişti. Bu açıklamadan sadece 16 saat sonra merkez üssü Yalova'nın Çınarcık ilçesi olan 4,1 şiddetinde bir Sarsıntı yaşandı.  Yalova'da meydana gelen depremle ilgili bugün açıklama yapan Kendir, “Marmara bölgesinde yaşıyoruz, Yalova'da yaşıyoruz. İstanbul, Bursa ve Yalova gibi üç büyük bir şehirde yaşıyoruz. Aslında Türkiye demek Marmara. Buradan bir fay hattı geçiyor ve bu fay hattı yükleniyor stresli. Bu stres bu gerilim zaman zaman depremlerle kendini hissettiriyor. Ben dün Metehanların yer bilimleri sitesine girdiğimde ve güncel depremlere baktığımda, Çınarcık ve Saroz Körfezlerinin açıklarında, hareketliliğin aslında yeni bir depremin stresinin daha arttırdığını hissettim. Bu açıklamayı yapma gereğini duydum. Bir şeyleri söylemek, korkutmak değil de önlem almak bizim bakış açımız. Yalova kentsel dönüşüme kendisini hazırlasın. Kentsel dönüşüm master planı yapılsın. Neticesinde bu sabah deprem oldu. Tabi kahin değiliz ama anlattığım gibi bir takım olayların da geldiğini de görüyoruz.  Halkın sade olarak bilmesi gereken, biz Kuzey Doğu Anadolu fay hattı üzerindeyiz ve bu depremde özellikle söylüyorum büyük ve yıkıcı depremler 7 ve üzeri depremleri 10 ile 30 yıl arasında bekleyebiliriz. Ama tabi net bir şey diyemeyiz, bugün de, yarın da deprem olabilir. Bu stres her geçen gün yükleniyor ve bu yüzden büyük bir tehlike altındayız"  ifadelerini kullandı.

“BEKLENEN DEPREM İSTANBUL DEĞİL, YALOVA DEPREMİ”

Kendir yaptığı açıklamada beklenen depremin İstanbul değil Yalova’yı yıkacağını belirterek, “Deprem anlamında bir dönüşüm olmadı. İstanbul'da çok yapı stoku var. Örnek veriyorum, 20 milyon nüfus olduğu için pekte bizi önemsemiyorlar ama fay hattı Yalova'dan geçiyor. "İstanbul depremi" dedikleri aslında Yalova depremi. Nüfus yoğunluğu dolayından İstanbul etkilenecek”  ifadelerini kullandı.

“GEMLİK BÜYÜK ZARAR GÖRECEK”

Kendir Gemlik'teki kentsel dönüşümün yanlış ilerlediğini iddia ederek, “Gemlik'le alakalı, maalesef orada çalışan arkadaşlarımız bu KYK'nın sonrasında kat artışına dönüştüğü bir taşınmanın söz konusu olmadığı gibi haberler geliyor kulağımıza. Bunları bu kadar büyük ölçekte yaparsalar imkansız hale getiriyorlar. Olabilir fakat mümkün olan ölçüde bu işleri gerçekleştirmek gerekiyor. Bir tane bina değilde, on tane halinde ve paket paket çözersek ilerleyen zamanda hiçbir riskimiz olmayacak. Aynı bu sabahki kalktığımızda diyeceğiz ki çok sallandık, çok korktuk ve Osman Kendir de bizi korkuttu diyecekler keşke öyle olsa”  diye konuştu.

 

Jeofizik Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Osman Kendir deprem marmara depremi son dakika son dakika haberi DEPREM Depremi bilen uzman deprem nereyi etkileyecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Bekaretini 14 Milyon Liraya Sattı
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama
Mehmet Ali Erbil’in Kardeşinden Çok Önemli Açıklama